19 Temmuz 2018 Perşembe -
b
t
a
Yeni proje bugün hayata geçecek.
Geri Dön

Uygun ve koruyucu donanım kullanılmamasından kaynaklı iş kazalarının önlenmesi için yeni bir proje hayata geçirilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki sorunları hızlı ve etkin bir şekilde çözüme kavuşturmak, bu alanda yapılan faaliyetlerin niteliğini artırmak ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu´nun uygulanmasını kolaylaştırmak için projeler bazında çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda 2013-2015 yılları arasında 34 projeye, yaklaşık 35 milyon lira bütçe ayrıldı. 2016 yılından itibaren yaklaşık 7 milyon lira maliyetli, 15 yeni projenin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Çok önem verilen projelerden birisi olan ´İş yerlerinde Güvenli ve Uygun Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımının Teşvik Edilmesine Yönelik Araştırma ve Destek Projesi’ bugün tanıtımı yapılarak hayata geçirilecek. Projenin uygulanmasında pilot il olarak Ankara belirlendi.

Projeyle metal, maden, boyahane, plastik ve ahşap sektörlerinde faaliyet gösteren 125 iş yerinde, kişisel koruyucu donanımların (eldiven, baret, iş elbisesi, ayakkabı gibi) kullanım seviyelerinin belirlenmesi, doğru donanımların kullanımı konusunda danışmanlık, bilgilendirme, teşvik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve rehber hazırlanması amaçlanıyor.

Çalışmanın hayata geçirilmesi için ilk olarak 25 iş yerinde ön çalışma yapıldı. Bilgilendirme formu hazırlandı, daha sonra bu iş yerlerine gidilerek, buralarda çalışanların kullandıkları donanımların iş sağlığı ve güvenliğine uygunluğu incelenecek.